BAĞIŞ YAP

Mavera Ödülleri 2024 - ''İradeni Kuşan, Umudu Yeşert!'' Ödülleri Sahiplerini Buldu!

Mavera Ödülleri" Yedinci Kez Sahiplerini Buldu

"İradeni Kuşan, Umudu Yeşert!" teması ile yapılan Mavera Ödülleri Şiir, Hikaye ve Deneme yarışmasının bu yıl yedincisi düzenlendi.

2018’de Kudüs, 2019’da Küresel Barış ve Adalet, 2020’de Fıtratın Çağrısı, 2021’de İyilik Ben’de Başlar!, 2022’de Sözümüz Var! ve geçtiğimiz sene  ‘Öz’ünü Bil, Özgür Ol!’ üst başlığıyla, bu sene ise ‘İradeni Kuşan, Umudu Yeşert!’ temasıyla icra edildi.

Mavera Ödülleri adına söz alan Yürütme Kurulu Başkanı Sedat Ayyıldız, ödüllere 200’e yakın üniversiteden ve İtalya, Kıbrıs ve Almanya gibi farklı ülkelerden katılım gördüğünü ifade etti. Her yıl artarak devam eden katılım sayısıyla birlikte, ödüllerin önceki yıllardan farklı olarak bu sene deneme, hikaye ve şiir olarak 3 farklı dalda düzenlendiğini aktardı.

Mavera Eğitim Ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kara vakfın çalışmalarından bahsetti. Mavera TV ile vakfın dijital yayıncılık yaptığını aktaran Kara, Akademi faaliyetleri ile binlerce gence ulaşıldığının altını çizdi. Merhum Sezai Karakoç’un ‘Kaybedildiği takdirde en büyük felaketin yaşanacağı şeydir umut, içinde bulunduğumuz durumdan daha kötüsü umudumuzu kaybetmektir’ sözüne vurguyla bu yılın temasının umudumuzu yeşertmesini umduğunu ifade etti.

Ardından söz alan Mavera Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Koca, insanın dünya üzerindeki serüveninde hiç değişmeyen bir durumu yaşadığımızı, hayatın temel dinamiklerini bizim belirlemediğimizi ve bundan muzdarip olunduğunu ifade etti. ‘Bugüne dair söyleyecek bir sözümüz var mı?’ sorusunu düşünmemiz gerektiğini söyleyen Koca, Allah’ın insanlığa gönderdiği son peygambere ümmet olduğumuzu hatırlamamız gerektiğini aktardı.

Şiir, Deneme ve Hikaye dalında, mansiyon ödülüne layık görülen ödül sahipleri ile 1., 2. ve 3. olmaya hak kazananlar ödüllerini aldı.

Kültür, sanat ve siyaset dünyasından çok sayıda davetlinin katıldığı gece, hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.ŞİİR DALINDA ÖDÜL ALANLAR;


İradeni Kuşan, Umudu Yeşert! Konulu Mavera Ödülleri yarışmasının Şiir dalında 1. olan Osman Cemal Kızılaslan‘a ödülünü Eski Denizli Valisi Hasan Karahan ve Mavera Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Koca takdim etti.


İradeni Kuşan, Umudu Yeşert! Konulu Mavera Ödülleri yarışmasının Şiir dalında 2. olan Seferi Özgenç‘e ödülünü Üsküdar Kaymakamı Âdem Yazıcı ve Mavera Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kara takdim etti.


İradeni Kuşan, Umudu Yeşert! Konulu Mavera Ödülleri yarışmasının Şiir dalında 3. olan Murat Türkcan‘a ödülünü Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü Semih Durmuş takdim etti.HİKAYE DALINDA ÖDÜL ALANLAR;İradeni Kuşan, Umudu Yeşert! Konulu Mavera Ödülleri yarışmasının Hikâye dalında 1. olan Mehmet Emirhan Görgülü‘ye ödülünü Mavera Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Mehmet Koca takdim etti.


İradeni Kuşan, Umudu Yeşert! Konulu Mavera Ödülleri yarışmasının Hikâye dalında 2. olan Dilruba Yıldız‘a ödülünü Mavera Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kara takdim etti.


İradeni Kuşan, Umudu Yeşert! Konulu Mavera Ödülleri yarışmasının Hikâye dalında 3. olan Serhat Uysal‘a ödülünü İstanbul Aile Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Sami Yılmaz takdim etti.DENEME DALINDA ÖDÜL ALANLAR;İradeni Kuşan, Umudu Yeşert! Konulu Mavera Ödülleri yarışmasının Deneme dalında 1. olan Yunus Emre Yaşar‘a ödülünü Haliç Üniversitesi Rektörü Nihat İnanç takdim etti.


İradeni Kuşan, Umudu Yeşert! Konulu Mavera Ödülleri yarışmasının Deneme dalında 2. olan İrem Özdemir‘e ödülünü Hakamer Başkanı Prof. Dr. Abdülhamid Birışık takdim etti.


İradeni Kuşan, Umudu Yeşert! Konulu Mavera Ödülleri yarışmasının Deneme dalında 3. olan Neslihan Demir‘e ödülünü İlke İlim, Kültür Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sait Öner takdim etti.